Alaçatı’ya Gidince Yapılması Gerekenler

İzmir’e bağlı bir yerleşim yeri olan Alaçatı özellikle son yıllarda kazandığı turistik yapısıyla yerli ve yabancı turistler tarafından sürekli olarak ziyaret edilen bir yer haline geldi. Daha çok kısa süreli seyahatlerini buraya ayıran turistler için alaçatıda yapılacak şeyler listesinin hazırlanmış olması büyük önem taşıyor. Alaçatı’nın en güzel yerlerini görmek ve oradaki lezzetlerin farkına varmak isteyen kişiler bu listelere göre hareket ederek kendilerine bir rota çiziyorlar. Alaçatı’nın hem mutfağıyla hem de sokaklarının doğallığı ve işletmelerinin farklılığı ile ön plana çıkmış olması burayı diğer tatil beldelerinden çok farklı bir yer yapmaktadır.

Alaçatı’da Nereler Gezilmeli?

Alaçatı’da gezmek isteyenler alaçatıda yapılacak şeyler listesinin gezme kısmına mutlaka Hacımemiş sokağını eklemeli. Küçük kafe ve restoranların bulunduğu bu sokakta en çok ilgi çeken yerler ise galeriler, cam ve seramik atölyeleri ve antikacı dükkanları oluyor. Alaçatı’dan bir hatıra almak isteyenler için sakinliği ile kendine çeken bu sokak gezilebilir. Bunun dışında yöresel ürünleri özellikle reçelleri denemek isteyenler mutlaka Alaçatı’nın pazarını da gezmeliler. Konumu ve içindeki faaliyetleri ile seyirlik pek çok yere sahip olan Alaçatı’da;

  • Rüzgar sörfünü,
  • Yel değirmenleri üzerinden gün batımını,
  • Temiz plajları,
  • Berrak suları

izlemek ise yapılabilecek en iyi şeylerdendir. Tüm bunları yapmak için Alaçatı’ya gelindiğinde pek çok konaklama alternatifi bulunuyor olsa da özellikle doğallığını korumuş olan butik otellerde kalmak Alaçatı’yı hissetmek için yapılabilecek en güzel şeylerden olabilir.

Alaçatı’da Ne Yenir?

Alaçatı’nın ismi duyulduğunda ilk akla gelen şey limonata oluyor. Taze nanelerle ferahlık kazanmış olan soğuk limonatalar Alaçatı’da gezileriniz sırasında sıcak altında geçirdiğiniz vakitleri serin bir şekilde geride bırakmanızı sağlayacak. Bunun dışında alaçatıda yapılacak şeyler sırasına mutlaka Ege mutfağının farklı lezzetlerini bir arada sunan restoranlar da eklenmeli. Özellikle meze çeşitleri ile dikkat çeken sofralar, Ege rakıları keyifle tüketilebiliyor. Ayaküstü yemek ihtiyacını giderme noktasında ise Alaçatı dendiğinde kumru ilk akla gelen yiyecek oluyor. Kumru, turşu ve ayran tükettikten sonra sakızlı muhallebi ve dondurma ile de ağzınızı tatlandırabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.