Antik Kent Meraklıları için İzmir

Yaklaşık 8 bin 500 yıllık bir geçmişe sahip olması ile döneminin en güçlü medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olan İzmir bu özelliğinden dolayı tarihi anlamda çok büyük bir mirası da üzerinde taşımaya devam etmektedir. İzmir’in bu özelliği onun izmir antik kentleri ile de tanınmasını sağlamıştır. Antik kentler denildiğinde İzmir konusunda hemen hemen herkesin aklına ilk gelen yerlerin Efes Antik Kenti ile Selçuk, Pergamon Antik Kenti ile Bergama ve Teos Antik Kenti ile Seferihisar gibi yerler olması bilinen bir gerçektir. Ancak İzmir çok sayıda kişi tarafından bilinmeyen birçok antik kente de sahiptir.

Tarihin İzlerini İzmir’de Bulun!

Pek çok farklı medeniyetin kalıntıları olarak değerlendirilebilecek izmir antik kentleri buraları gezmek isteyen kişiler için onların tarih içinde bir yolculuk yapmalarını da sağlar. Bu antik kentler arasında içinde Apollon tapınağı bulunan Klaros antik kenti en çok ilgi gören yerlerden olmaktadır. Bunun dışında yine benzer bir coğrafya üzerinde yer alan Notion da tapınak ve tiyatrosu ile oldukça ilgi çekici bir yerdir. Eski dönemlere ait antik kalıntıları ve arkeolojik malzemeleri görmek isteyen kişiler içinse Birgi yani ilk adıyla Dios Hieron antik kenti sevilebilecek yerlerden biridir.

Antik Çağların İnsanlarını Yakından Tanıyın!

İzmir’de bulunan antik kentler çok az bozulmaya uğramış olan ya da henüz tamamen ortaya çıkarılmamış olan pek çok güzellik barındırdığı için izmir antik kentleri buraları gezen kişilere antik çağ içerisinde bir gezi yapıyormuş hissi vermektedir. Bu antik kentler arasında

  • Kolophon
  • Leukai
  • Lebedos
  • Myounnessos
  • Airai
  • Klazomenai
  • Erytrai

gibi kentler içinde barındırdığı antik eşyalarla tarihte yolculuk yapmayı sağlar. Tüm bu yerler sayesinde tarihteki insanların alışkanlıkları ve yaşayışları ile ilgili pek çok şey öğrenilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.