Bergama’ya Gidince Nereleri Görmeli?

İzmir’in şehir merkezinden ya da denize yakın tatil bölgelerinden farklı olarak biraz daha geride kalmış bir yer olarak bilinse de özellikle tarihsel açıdan değerine bakıldığında Bergama bölgenin en önemli yerleşim yerlerinden biri olmaktadır. Tarihin en eski yerleşim yerlerinden biri olmasının ötesinde tarih boyunca çok sayıda farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olması ve ayrıca çok eski dönemlere ait eserlerin hiç bozulmadan kalabildiği doğal alanlardan biri olması itibarıyla da Bergama oldukça çekici bir yer olmaktadır. Bu sebeple Bergama’yı tam anlamıyla gezebilmek için mutlaka bergama gezilecek yerler listesi hazırlayıp yola çıkmak gerekmektedir.

Bergama’daki Tarihi Mekanlar

Bergama denilince burayı gezmek veya burada tatil yapmak üzere Bergama’ya gelmiş olan kişilerin aklına gelen ilk yerler tarihi değeri yüksek olan mekanlar olmaktadır. Bunlar

  • Pergamon Antik Kenti
  • Kızıl Avlu (Serapeion)
  • Güzellik Ilıcası

olmaktadır. Özellikle Pergamon Antik Kenti içinde yer alan tapınaklar ziyaretçiler tarafından en çok ilgi gören yerler olmaktadır. Bu alanların içinde Athena Tapınağı ve Dionysos Tapınağı Akropolis ile birlikte eşsiz bir tarihsel deneyim yaşamanızı da sağlar. Bu nedenle bergama gezilecek yerler sıralamasında ilk sıraya mutlaka bu antik kent eklenmelidir. Kızıl Avlu ise Türkiye’de yer alan dini yapılar içinde en görkemli olanlarından olmaktadır. Güzellik Ilıcası’nı gezerken de Bergama krallarına ve Kleopatra’ya dair pek çok hikayeyi duymanız mümkün olacaktır.

Yaylaya Çıkıp Doğanın Tadını Çıkarın!

Bergama sadece tarihsel değerleri ile değil aynı zamanda doğal güzellikleri ile de ön plana çıkan bir yer olmaktadır. Sınırları içinde çok geniş bir yer kaplayan Kozak Yaylası bergama gezilecek yerler denildiğinde mutlaka rotada bulundurulması gereken yerlerden olmalıdır. Balıkesir ve İzmir sınırlarında uzanan bu yaylada fıstık çamlarının eşsiz kokusu ve güzelliği altında gezintiler düzenlemek yorgunlukları atmanın en güzel yollarından olacaktır. Yaylada yer alan çok sayıda kamp alanının bulunuyor olması da konaklama açısından problem yaşanmayacağının kanıtı olmaktadır. Bu yayla sık sık kuş gözlemcileri, motorcular, bisikletçiler ve off-road sevenler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Gezide Nebiler Şelalesi ile kaplıca ve mağaraya da yer verilerek yeni yerler görülebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.