Çok Yönlü Bir Tatil için En İyi Tercih: İzmir

Yaz aylarının da yaklaşması ile birlikte tatil planlarının yapılmaya başlandığı bugünlerde pek çok kişi tatilini dolu dolu geçirmek için en iyi tatil merkezinin neresi olacağı yönünde bir karar vermeye çalışıyor. Bu noktada Türkiye’nin en büyük 3. şehri olan İzmir hem kültürel hem de turizm anlamında tatil yapılabilecek en iyi noktalardan biri olmaktadır. Özellikle izmirde tatil dendiğinde akla sadece şehir içinde yapılabileceklerin gelmiyor olması kişilerin yeni yerler gezip görerek tatil yapmasına da fırsat tanıyan noktalardan olmaktadır.

Şehir Merkezinde Gezilebilecek Yerler

İzmir’e geldikten sonra kuruluşunun 8 bin 500 yıl geçen bu şehirde öncelikle tarihi mekanlar gezilebilir. Bunlar arasında Kemeraltı Çarşısı en çok ilgi gören yerlerden olmaktadır. Çarşının içindeki hanlar özellikle tarih meraklıları tarafından dikkatleri üzerine çekmektedir. Pek çok kişinin izmirde tatil söz konusu olduğunda ilk aklına gelen yerler ise şehrin artık sembolü haline gelmiş olan Saat Kulesi oluyor. Konak’ta gezerek buranın havasını solumak isteyenler çok güzel bir gün geçirme fırsatını da yakalayabilirler. Roma Dönemi’ne ait olan Agora, Smyrna Antik Kenti gibi yerleri de içinde barındıran İzmir arkeoloji meraklıları için de en güzel şehirlerden olmaktadır.

İzmir’e Yakın Tatil Merkezleri

İzmir sadece şehir merkezindeki saymakla bitmeyecek güzellikleri ile değil aynı zamanda şehre yakınlığı ile bilinen Türkiye’nin en önemli tatil beldelerini içinde barındırmasıyla da büyük ilgi gören yerlerden biri olmaktadır. Yaz aylarında deniz turizmi konusunda izmirde tatil yapmak en iyi tercihlerden biri olacaktır.

  • Foça
  • Urla
  • Çeşme
  • Alaçatı
  • Kuşadası

gibi tatil beldelerine çok yakın konumda bulunan İzmir şehir merkezinden kısa süren yolculuklar sayesinde Ege’nin en güzel sularına ulaşma olanağı da bulunabilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.