Gezilmesi Gereken İzmir’in Tarihi Yerleri

İzmir genel olarak yaz aylarında tatil için tercih edilen ve oldukça güzel sahilleri, denizi ve doğa güzellikleri olan bir ilimizdir. Ancak İzmir oldukça eski bir şehir olarak çok fazla tarihi yer ve eser barındırmaktadır. Bu konuda meraklı olan kişiler için izmirin tarihi yerleri konusunda aşağıda bazı önemli yerlerin bilgileri verilmiştir. Güzel bir tatil yapılması yanında tarihi yerlerin gezilmesini isteyen kişiler içinde güzel bir tatil yeri olmaktadır. İzmir’de oldukça eski çağlara ait yerleşim yerleri ve bunların antik kalıntıları bulunmaktadır. Oldukça önemli ve güzel tarihi eserlerde bu topraklarda yer almaktadır. İzmir’de şehir merkezi içerisinde ve dışarısında birçok tarihi yerden ve eserden bahsedilebilmektedir.

İzmir’de Şehir Merkezinde Gezilecek Tarihi Yerler

İzmir’de görülmesi gereken en önemli tarihi yerlerden birisi ve simge yerlerden birisi Saat Kulesi olmaktadır. Şehrin merkezi olarak sayılan bu yerde saat kulesi dışında tarihi Kemeraltı çarşısının da gezilmesi mümkün olacaktır. Kemeraltı çarşısı içerisinde Havra Sokağı ve Agora gezilerinin de yapılması izmirin tarihi yerleri konusunda geziler için önemli olacaktır. İzmir şehir merkezinde birçok müzede bulunmaktadır. Bunlardan Atatürk Müzesi ve Arkeoloji Müzesi ilk sıralarda yer almaktadır. Bu müzelerin gezilmesi ile İzmir’de şehir merkezindeki tarihi geziler tamamlanmış olacaktır. Özellikle Kemeraltı gölgesinde bulunan birçok tarihi yapı İzmir için en zengin tarihi miraslar arasındadır. Sonrasında şehir merkezinden uzaklaşarak oldukça güzel farklı yerlerdeki tarihi alanlara gidilebilir. Buralarda çok daha eski tarihlere uzanan eserler ve yapılar ile kalıntılar bulunabilmektedir.

İzmir’de Şehir Merkezi Dışında Gezilecek Tarihi Yerler

İzmir gezilerinde ve İzmir’e yapılacak seyahatlerde görülmesi gereken en önemli tarihi yerlerden birisi Efes Antik Kentidir. Burası yüzyıllar önce inşa adilmiş ve hala günümüze kadar kalıntıları kalan bir eser olmaktadır. Yapılacak gezilerde izmirin tarihi yerleri konusunda neredeyse ilk sıralarda Efes Antik Kenti yer almaktadır. İlk kuruluşu milattan önce 11 ve 12’inci yüzyıllara dayanan bu şehir milattan sonra üçüncü yüzyılda bugün olduğu yerine taşınmıştır. İzmir’in Selçuk ilçesi sınırlarında bulunan bu antik kent ülkemizden ve dünyanın birçok ülkesinden turist çekmektedir.

Efes antik kenti yanında yine Efes’de bulunan Meryem Ana Kilisesi çok fazla ilgi gören yerlerden birisi olmaktadır. Yapılacak olan İzmir gezilerinde tarihi alanların görülmesi konusunda mutlaka gelinmesi gereken yerlerden birisi olmaktadır. Buraya da ülkemiz dışında dünyanın birçok ülkesinden gelenler olmaktadır. İzmir’de Selçuk ilçesinde görülmesi gereken tarihi yapılardan biriside Selçuk Kalesidir. Burasıda İzmir seyahatlerinin tarihi yerler gezisinde ilk sıralarda bulunmaktadır. Bunun dışında Hadrian Tapınağı yine İzmir ve Selçuk’ta görülmesi gereken yerler arasına bulunmaktadır. İzmir’de Foça ilçesinde ise Antik Tiyatro ve Frigya Tepesi görülmesi gereken tarihi yerlerden sayılmaktadır. Bunlar dışında da İzmir’de görülmesi gereken birçok tarihi yer bulunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.