İzmir Çevresinde Gidilebilecek Yerler

İzmir coğrafi konumu itibarıyla Ege Bölgesi’nin en güzel yerlerinden birinde kurulmuş olan bir kent olmaktadır. Sadece tarihi bir geçmişe sahip olan ya da doğal güzellikleri üzerinde barındıran bir yer olması ile değil aynı zamanda çevresinde ya da çok yakın mesafede bulunan turizm alanları ile çok güzel bir yer olmaktadır. Bu noktada dışarıdan İzmir’i ziyaret etmiş olan kişilerin İzmir’i olduğu kadar izmir çevresi konusunda da meraklı olmasının sonucunda yeni yerler keşfetmesi ve doyasıya gezmesi mümkün olabilmektedir.

Farklı Coğrafyalar İzmir’de Bir Arada!

İzmir’i gezmeye gelmiş olan kişiler arasında çok kısa mesafeler bulunan yerlerde aynı gün içerisinde kayak yapmanın ya da denize girmenin tadını da çıkarabilirler. Bunun yanında güncel hayatın aktif şekilde yaşandığı yerlerden tarihi mekanlara geçmek de çok kısa sürede mümkün olabilir. Bu yerler izmir çevresi içinde bulunan

  • Bozdağ Kayak Merkezi
  • Gölcük Yaylası
  • Karaburun Yarımadası
  • Foça Plajı

gibi yerler olabilmektedir.

İzmir Tarihi Zenginlikleri de Sunabiliyor!

İzmir köklü bir yerleşim yeri olduğu için tarih boyunca çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olmasından dolayı tarihi zenginlik açısından da dikkat çeken bir yer olmaktadır. Bu konuda izmir çevresi antik kentlerine bakıldığında ilk akla gelen yer son zamanlarda da su altında kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış olan Allianoi Antik Kenti olmaktadır. Yine aynı coğrafya üzerinde bulunan Pitane Antik Kenti de en çok ilgi gören yerlerdendir. İzmir’deyken antik dönemlere ait bu tarihi koklamak isteyen kişiler kısa süre içinde Atatürk Müzesi’ne uğrayarak Türkiye tarihinin önemli satırbaşlarını da yakından inceleme fırsatı bulabilir. Bunun dışında Efes Antik Kenti içinde yer alan Yedi Uyuyanlar Mağarası da efsanelere meraklı olanlar için ne güzel yerlerdendir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.