İzmir’e Özel Lezzetler

İzmir deniz kenarında kurulan bir şehir olmanın avantajlarında mutfağında da gösteren bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. Sahip olduğu iklimi ile doğasının da uyum içinde olması çok sayıda yeşillik ve ot çeşidini en taze biçimde sunan bir yer olmasıyla izmir yemekleri kendine özgü bir havaya sahip oluyor. Bunların dışında mezeleri ile de dikkat çeken şehirde aynı zamanda ayaküstü atıştırmalık yiyecekler, kahvaltılık yiyeceklerde de şehir yeme içmeyi sevenler için en ideal yerlerden biri.

İzmir’e Gidince Mutlaka Tadına Bakılacaklar

İzmir’de yaşayan kişiler şehirlerine sahip çıkma noktasında bir adım daha önde durmaktadırlar. Kendine özgü yapısı kadar bunu destekleyen özel yiyecekleri ile de İzmir farklılıkları ile ön plana çıkan bir yer oluyor. Çekirdek, simit ve mısırı kendilerine has isimleri ile çağıran İzmirliler yerli ve yabancı ziyaretçilerini de özel lezzetleri ile ağırlıyor.

  • Boyoz
  • Kumru
  • Söğüş
  • Midye
  • Pişi

İzmir’e gidince mutlaka buraya özgü şekilde hazırlanmış şekilde yenmesi gereken izmir yemekleri arasında yer almaktadır.

İzmir’in Meşhur Mekanları

İzmir’de yemek ve içmek denildiğinde akla gelen çok bilindik birkaç yer bulunmaktadır. Buralarda izmir yemekleri denemek isteyenler için hem yeni bir lezzet denemek hem de özgünlüğü ile farklılık yaratmış ve belirli bir tarihi, kültürü üzerinde taşıyan yerlerde oturmak ayrıcalıklı bir durum olmaktadır. Bu bağlamda ilk mekan Sevinç Pastanesi’dir. İzmirlilerin buluşma yeri olarak kullandığı bu pastane artık İzmir’le sembolleşmiş bir yer haline gelmiştir. Buna ek olarak Tarihi Asansörde bulunan restoran da ziyaret edilebilir. Buraya gidildiğinde bir evlilik teklifine denk gelmek hiç de sürpriz olmayacaktır. Bunların dışında Dostlar Fırını, Kumrucu Şevki ve Meşhur Midyeci Kadir Usta en çok ilgi gören ve bilinen yerlerden olmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.