İzmir’in Doğa Harikası Köyleri

İzmir denince akla başta şehir merkezi, kordon boyu gibi yerler gelmekle birlikte tatil yapmak üzere İzmir düşünüldüğünde daha çok Çeşme, Bodrum, Kuşadası gibi yerler akla gelmektedir. Ancak İzmir tüm bu tatil yerleri ve şehir merkezinin sunduğu avantajların yanı sıra kendisini ziyarete gelmiş olan yabancı ve yerli turistlere doğal hayatın nasıl yaşandığına dair güzel deneyimler elde edebileceği yerleri gezme olanağı da sunuyor. İzmir çevresine yerleşmiş olan izmir tatil köyleri doğallığını kaybetmeden üretim hayatına devam etmekte olan ve pek çok kişinin televizyon dizileri ile ne kadar güzel olduğunu fark ettiği yerler haline gelen yerlerden olmakta. Doğal mimarisi, yerel ürünleri, el işleri ve festivallerle zenginleşen bu köylerde tatil yapmak en iyi dinlenme şekillerinden biri olabilir.

İzmir’de Hangi Köyler Ziyaret Edilmeli?

İzmir’in hemen hemen her köyünde daha önce sözü edilmiş olan doğallığın ve kültürü korumanın izlerini en iyi şekilde bulmak mümkün olabilir. Ancak bu konuda daha kendine has özellikleri içinde barındıran bir yeri ziyaret etmek için gezilebilecek olan bazı izmir tatil köyleri farklılaşmaktadır.

  • Şirince Köyü
  • Bademler Köyü
  • Birgi Köyü
  • Barbaros Köyü
  • Germiyan Köyü
  • Özbek Köyü
  • Ildır Köyü
  • Kösedere Köyü
  • Saip Köyü
  • Lübbey Köyü

Her köyün kendine has gelenekleri ve yaşam tarzları ile çok kısa mesafeler içinde farklı dünyaların içine girmek mümkün olabilmektedir. Barbaros Köyü’nde düzenlenen korkuluk festivali, Germiyan Köyü’ndeki çiçek muralları olarak adlandırılan duvar resimleri, Bademler’deki tiyatro, kütüphane, Kösedere’nin tarihi kahveleri ve sokakları, Özbek Köyü’ndeki balık çeşitleri, Saip Kır Kahvesi, dizilerin uğrak noktası Ildır Köyü, korku hikayeleri ile dolu Lübbey Köyü ve Birgi’de daha önce yaşanmamış tatil deneyimlerini yaşamak mümkün olabilir.

Köylerdeki Özel Lezzetler

İzmir’in doğallığını korumuş olan köyleri içinde en önde gelen köylerinden olan bu köylerde sadece kültürel ve doğal anlamda değil aynı zamanda yörelerin kendine has lezzetleriyle de unutulmaz tatiller geçirmek söz konusu olabiliyor. Köylerde yapılmış olan peynirler, özel kahveler, Osmanlı şerbetleri, zengin içerikli kahvaltı menüleri, balıkları, katmerler, yonga benzeri hamur işleri, meyve ve sebzeler için düzenlenen festivallerde yapılmış yemek ve tatlılar izmir tatil köyleri gezilerinde eşsiz bir deneyim sağlıyor. Bunların dışında pek çok köyde üretimine devam edilmekte olan şaraplar da bölgede en çok ilgi çeken içeceklerden oluyor. Özellikle sadece meyve şaraplarını denemek için bile Şirince’ye uğrayıp geçen pek çok kişi bulunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.