Modern Köy Hayatını Görmek için Şirince’ye Gidin!

İsmi geniş kitleler tarafından ilk kez 2012 yılında öngörülerek bakılarak kıyametin kopacağının iddia edildiği zamanda sadece ayakta kalan tek yer olacağı belirtilen yer olması sebebiyle duyulan Şirince tüm bunların ötesinde sadece doğası ve kendine has lezzetleri ile bile mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biri. Evlerinin eski bir Rum yerleşkesi olmasından kaynaklı olarak kendine has bir yapısı olması, evlerde üretilen meyve şarapları ve farklı yaşam tarzı ile şirince gezisi yapan kişiler daha önce karşılaşmadıkları bir köy hayatını değerlendirme biçimine de sahip olacaklar.

Şirince Gezisinde Neler Yapılmalı?

Öncelikle Şirince’nin oldukça küçük bir köy olduğunu söylemek gerekir. Artık sembolleşmiş bir hale gelen beyaz balkonsuz evlerinin yanından geçerek bir köy gezintisi yapmak isteyenler için Şirince yaklaşık yarım saatte tüm köyün gezilebileceği bir yer olduğu için kabaca köyü görmek adına böyle bir geziye çıkılabilir. Kişilerin şirince gezisi sırasında sokak aralarında ve belli çarşı bölgelerinde kendilerine eşlik eden kişiler ise yerel ürünleri Şirince’ye gelerek burada satmak isteyen Şirince’de yaşayan kişiler olacaktır. Böylece doğrudan Şirince’de yaşayan kişilerle iletişime geçmek mümkün olabiliyor.

Şirince’ye Özel Lezzetler

Şirince denildiğinde akla en başta

  • Meyve şarapları
  • Şirince otları ile hazırlanan mezeler
  • Keşkek
  • Efe Kebap
  • Kabakçiçeği Dolması
  • Çökertme

gelmektedir. Kişiler şirince gezisi yaparken tüm bu lezzetleri deneme fırsatı bulabileceği çok sayıda noktadan yemeklerin ve içeceklerin de tadına bakabilir. Özellikle şarap çeşitleri ile kendine has bir zenginliğe sahip olan Şirince’de çilekli şaraptan kavunluya kadar çok sayıda şarap çeşidi bulunduğu için bir kısmını daha sonra denemek üzere kişilerin yanına alması mümkün olabilir. Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp bir süre doğada kalmak için Şirince konaklama imkanları ile de en güzel yerlerden biridir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.