Sardes Antik Kenti İle Tarihle Buluşun

Geçtiğimiz yıllarda Manisa’da gerçekleştirilen kültürel kazı çalışmaları sonrasında Manisa’nın Salihli ilçesi Sart Beldesi sınırları içerisinde keşfedilen Sardes Antik Kenti sayesinde demir çağının en büyük krallıklarından biri olan Lidya Krallığı’nın başkenti ortaya çıkarılmış oldu. Anadolu tarihi boyunca çok büyük bir önem arz etmiş olan Manisa, bu sayede Batı Anadolu’nun en büyük hakimiyetlerinden biri olan ve ünlü Karun’un vatanı olan Sardes kentinin sahibidir. Kent, antik dönemden daha önce kurulmuş bir bölge olarak muhteşem bir kent yapısına sahiptir. Bu noktada kentin savunma duvarları, tapınakları ve kurulmuş Roma yapıları ile birlikte tarihin en eski noktalarına kadar ulaşabilirsiniz. Ayrıca kıyılarında yer alan Lidya Tümülüs Mezarlıkları adıyla bilinen Bin Tepeler dünyada görülmüş en büyük Tümülüs alanını oluşturmaktadır. Bu alan Lidya krallarının mezarlarını içermektedir.

Dünyanın İlk Parası Ve Lidya’nın Başkenti Sardes

Lidya İmparatorluğu, tarihte ilk defa para basımı gerçekleştiren bir medeniyet olarak dünyada yaşamın seyrini değiştirmiştir. Geçmiş yıllarda yapılan kazılarda ortaya çıkarılmış olan bu para halen korunmakta ve tarihin akışı üzerinde büyük bir değişiklik oluşturmuş eserlerden biri sayılmaktadır ve 5000 yıla yakın mazisi ile birlikte Sardes Harabeleri  içerisinde yer almaktadır. Tarihte ünlü bir yere sahip olan Kral Yolu, harabelerde başlamaktadır. Ayrıca, Sarp Kasabası tarihte görülmüş ilk tiyatro yapısının kalıntılarını barındırmaktadır. Büyük bir önem arz eden tarihi Lidya Kütüphanesi ve Lidya krallarının tahtları büyük bir oranda sağlam olmakla birlikte günümüzde ziyaret edilebilecek şekilde halka sunulmuştur. Bölgedeki çoğu eser Manisa Etnografya Müzesi’nde sergilenmekle birlikte antik kentte görebileceğiniz tarihi yapılar arasında;

  • Akropol
  • Kral mezarları
  • Eski hamam
  • Sinagog
  • Lidya evleri
  • Antik mahkeme binası
  • Ve Gimnasium bulunmaktadır.

Antik Dünyanın Kalbi Sardes Antik Kenti

Manisa ilinde merkezi bir şekilde çok yakın noktada bulunan Sardes Antik Kenti ve diğer adıyla Harabeleri, müzekart sayesinde giriş yapılabilen üstün bir yapıya sahiptir. Kent dahilinde gezebileceğiniz birçok nokta ile birlikte Tümülüslerde bulunan kral mezarlarını gördükten sonra Manisa’nın Salihli ilçesinde bir mola verebilir ve enfes Salihli odun köftesinin tadına bakabilirsiniz. Salihli, Türkiye’de İzmir üzümü olarak bilinen meşhur üzümün büyük bir kısmının yetiştirildiği ve İzmir iline Çok yakın bir mesafede bulunan Manisa ilçelerinden biridir. Çok eski dönemlere uzanan tarihi ile birlikte Salihli ilçesi, Lidya toprakları la sonrasında önce Perslerin sonra Roma ve Bizans İmparatorluğu’nu son noktada Osmanlı İmparatorluğu himayesine girmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.