Selçuk’a Gidince Görülmesi Gereken Yerler

İzmir’e gelenlerin buraya gelmişken mutlaka görmek istediği, yaz ve kış aylarının tamamında yoğun ilgi gören yerlerden biri olan Selçuk tarihi ve kültürel mirasçılığı ile en çok ziyaret edilen noktalardan biri olmaktadır. Hemen hemen herkesin aklına selçukta tatil dendiğinde gelen yer Efes Antik Kenti oluyor. Ancak bunun dışında tarihsel anlamda ya da müzeler veya doğal çevre bakımından da Selçuk içinde gidilebilecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Bunlar arasında dini açıdan değeri ile de üstün özellikler taşıyan Meryem Ana, St. Jean kilisesi gibi yerler de en çok ilgi gören yerlerden oluyor.

Selçuk Müzeleri

Selçuk ilçesi içinde barındırdığı antik kentler ve doğallığını muhafaza etmesi ile birlikte kendiliğinden var olan bir açık hava müzesi olarak değerlendirilebilecekken bunun yanında özel olarak hazırlanmış ve üzerinde büyük oranda emek verilmiş olan müzelere sahip olması da Selçuk’un yerini ayrıcalıklı bir konuma getiriyor. Bu noktada selçukta tatil yapmak üzere buraya gelmiş olan kişiler mutlaka

  • Efes Müzesi
  • Çamlık Lokomotif Müzesi
  • Çetin Minyatür Evi

gibi yerleri ziyaret etmeli. Özellikle Efes Müzesi içinde yer alan dünyanın en önemli tarihi eserlerinden olan Artemis heykeli, Eros başı, Priapos heykeli, İsis heykeli ve en önemli Sokrates’in başının bulunduğu heykeli görmek tarihin sayfalarında yolculuk hissi yapıyormuş hissi vermeye yetecek.

Ören Yerleri ve Müzeler Nasıl Geziliyor?

Kültür Bakanlığı’nın bir projesi olarak ortaya çıkarılmış olan Müzekart sayesinde selçukta tatil yapmak çok kolay bir hale geliyor. Hemen hemen tüm ören yerlerinin ve müzelerin müzekart ile rahatlıkla gezilebiliyor olması İzmir gezilerini daha rahat şekilde yapmayı sağlıyor. Selçuk’ta Efes Müzesi, Efes Ören Yeri, Efes Yamaç Evler, St. Jean Ören Yeri gibi alanları gezmek için Müzekart yeterli olabiliyor. Bunların yanında İzmir şehir merkezinde ve ilçelerde gidilebilecek olan pek çok tarihi ve kültürel yere de aynı Müzekart’ı kullanarak giriş yapabilirsiniz. İzmir Bergama Ören Yerleri, Bergama Müzesi, Çeşme Müzesi, Agora Ören Yeri, İzmir Arkeoloji Müzesi, Metropolis Ören Yeri ve İzmir Tarih Sanat Müzesi Müzekart’la girerek görülebilecek yerlerdendir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.