Zeytin, Lezzetli Otlar Ve Ege Mutfağı

Ege Bölgesi, Türkiye’nin en sıcak iklimine sahip olan ve her kenti ile birlikte Helenistik tarihi yapılar, Selçuklu döneminden kalan tarihi yapılar ve Osmanlı İmparatorluğu’nun göstermiş olduğu etkiler ile birlikte tarihe rehberlik eden bir bölgedir. Binlerce yıl boyunca farklı medeniyetlerin etkisinde kalan ve değişik kültürlerin yaşandığı Ege Bölgesi, günümüze kadar ulaşmış doğası ve tarihi ile çok özel bir mutfak kültürü de oluşturmuştur. Bu mutfak kültüründe özellikle zeytinin yeri çok önemli olmakla birlikte bölgenin dört bir tarafında yetişen lezzetli otlar ve sebzeler sofraya ayrı bir lezzet katmaktadır. Bu sayede ege mutfağı Türkiye’nin diğer yöreleri gibi çok özel bir yere sahip olarak Dünya Mutfakları arasına girmeyi başarmıştır.

İzmir Kentinde Ayrı Bir Lezzet Ayrı Bir Koku

Ege Bölgesi’nde mutfak kültürü ile ilgili bir araştırma yapıldığında başta gelecek kent elbette İzmir olacaktır. Özellikle İzmir gibi sahil kenarı kentlerde yetiştirilen bitki türleri, deniz ürünleri ve yemek türleri ile ege mutfağı ayrı bir kültür oluşturmaktadır. İzmir’in meşhur yemekleri arasında yer alan lezzetli otlar arasında özellikle ebegümeci, arapsaçı, deniz börülcesi, şevketibostan ve radika ayrı bir lezzet oluşturmaktadır. Yine İzmir’in önemli yemekleri arasında yer alan;

  • Isırgan otu kavurması,
  • Radika salatası,
  • Kabak çiçeği dolması,
  • Zeytinyağlı enginar,
  • İzmir köfte,
  • Tire Köfte gibi yemekler çok özel lezzetlerdir.

Arıca İzmir kenti ile meşhur olmuş kumru, boyoz, sandviç ve balık lezzetleri de unutulmamalıdır.

Ege Mutfağı Her Yerde Lezzet Sunuyor

Türkiye’de gastronom noktasında ege mutfağı araştırması yapılırken İzmir gibi Muğla ve Aydın gibi sahil kentleri içinde ayrı ayrı incelemeler yapılması gerekir. İzmir gibi önemli bir mutfağa sahip olan kentlerden Muğla’da da özellikle et yemekleri noktasında çökertme kebabı, döş dolması, keşkek, Muğla köftesi, oğlak yahni ve sulu kebap ile eşsiz lezzetler oluşmaktadır. Sadece etli yemekler noktasında değil diğer lezzetler noktasında da bir ayrıcalık oluşturan Muğla’da balık yemekleri arasında bulunan; ekşili balık, kefal dolması, balık çorbası, ahtapot yahni ve denizci pilavı gibi lezzetler bulunmaktadır. Ayrıca bu yemeklere eşlik edebilecek nitelikte kaya koruğu salatası ve börülce ekşilemesi de ayrı bir yere sahiptir.

Aydın, aynı şekilde özel lezzetlere sahip olarak kenti ziyaret eden herkese unutulmaz bir damak tadı bırakmaktadır. Bu kapsamda kentin en lezzetli yemeklerinden biri olan tereyağlı yuvarlama ve zeytinyağlı börülce apayrı bir yere sahiptir. Kentte özel bir şekilde tadabileceğiniz enginar yemeği ve çingene pilavı gibi lezzetler ve ayrıca Aydın ilinde çok özel bir şekilde yerleştirilen turunçlardan yapılan reçel ve kabak tatlısı muhteşem bir lezzet oluşturmaktadır. Yine kentin dünyaca meşhur incirleri ile oluşturulmuş ve yüksek enerji sağlayan incir dolmaları turistik noktada da birçok kişinin Aydın’da tercih ettiği ürünler arasında bulunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.