İzmir’e Geldiyseniz Çeşmeye Uğramadan Gitmeyin

5
(1)

Ege’nin incisi İzmir’e uğramışsanız mutlaka Çeşme’ye de geçiş yapıp güzel bir tatil planı yapmalısınız. Sadece 87 kilometre uzaklıkta İzmir’e son derece yakın olan Çeşme bir saatlik bir yoldan sonra erişim sağlanabilen güzel bir belde. Muhteşem doğal dokusunu hala korumakta olan Çeşme içerisinde birçok tatil aktivitesinin yapılmasına da imkân tanıyor. Yılın 12 ayı tatil yapma imkânı veren Çeşme özellikle Nisan ve ekim ayları arasında son derece yoğun günler yaşıyor. Birçok deniz turu aktivitesinin yapılabileceği Çeşme aynı zamanda muhteşem tarihi eserleri ile de dikkat çekiyor.

Çeşme Sahillerinde Yılın Yorgunluğunu Atın

Birçok doğal koya ev sahipliği yapmakta olan Çeşme aynı zamanda son derece güzel koyu ve güzel denizi ile sizi ağırlayabiliyor. Böylece deniz tatili adına Çeşme ülkemizin en cömert beldelerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Çeşme’de denize girebileceğiniz plajlar şu şekilde sıralanıyor:

  • Ilıca Plajı: Kente sadece 2 kilometre uzaklıkta olan Ilıca Plajı oldukça geniş bir kumsalı ve bembeyaz kumuyla dikkat çekiyor.
  • Altınkum Plajı: Çeşme merkeze 10 kilometre uzaklıkta yer alan Altınkum Plajı tam 3 kilometrelik plaj uzantısıyla oldukça geniş bir ziyaretçi topluluğunu her yaz ağırlıyor. Altın rengindeki kumundan dolayı bu ismi alan plajın müdavimleri oldukça fazla
  • Pırlanta Plajı: Kent merkezine 10 kilometre uzaklıkta olan Pırlanta Plajı Çiftlikköy yakınında yer alıyor. Plajın en dikkat çeken tarafı ise denizin içerisinin neredeyse yarım kilo metreye kadar sadece kumla dolu olması. Hiçbir şekilde ayağınıza taş veya kaya temas etmiyor. Son derece nezih bir kumsal olan Pırlanta Plajında deniz de genellikle durgun.
  • Dalyan- Kocakarı Plajı: Çeşme’deki en muhteşem plajlardan birisi olan Dalyan aynı zamanda Balıkçı Barınağı olarak da hizmet veriyor. Tabiatın ortasında sessiz bir şekilde denize girmek sizin için bu plajda mümkün olacaktır.
  • Ayayorgi Koyu: Çeşmeye 1 kilometre uzaklıkta olan Ayayorgi koyu aynı zamanda bir eğlence merkezine dönüşmüş durumda. Yazları özellikle geceleri canlı müzik eşliğinde sabaha kadar eğlenceler koyda gerçekleştiriliyor.

Çeşme’de Görebileceğiniz Tarihi Mekânlar

Birçok doğal koya ve sahile ev sahipliği yapmakta olan Çeşme aynı zamanda birçok tarihi eseri de bünyesinde barındırıyor. Çeşmeye gittiğinizde mutlaka Çeşme kalesine çıkıp muhteşem manzarasıyla beraber Çeşmenin güzelliğini seyretmelisiniz. Osmanlı zamanından kalma olan bu eser 1508 yılından beri Çeşme semalarında yükseliyor. Çeşmeye yolunuz düştüyse mutlaka Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmış olan kervansaraya uğramalısınız. Günümüzde güzel bir restorasyonla beraber tekrar canlanmış olan Kervansaray 45 odalı bir otel olarak faaliyetine devam ediyor. Böylece İzmir’e uğradığınızda sadece bir saat uzaklıkta olan Çeşmeye geçiş yaparak muhteşem bir şekilde tatilinizi devam ettirebilirsiniz. Birkaç gün içerisinde bir taraftan tarihi ve turistik yerleri gezerken diğer taraftan daha muhteşem tabiatı ve denizi ile beraber Çeşmenin size sunmuş olduğu cömertliklerinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Burayı Puanla

5 Yıldıza Kadar Bir Puan Seç

Ortalama Puan : 5 / 5. Toplam Oy : 1

Burayı ilk değerlendiren siz olun.