Seferihisar Yaz Tatillerinde Doğallığı Sunuyor

5
(2)

Türkiye yaz tatili yapılabilecek alanları bakımından oldukça zengin bir yer olmasına rağmen yaz aylarında tüm tatil ilçelerinin ve beldelerinin çok fazla kişi tarafından ziyaret edilmesi ile birlikte yaz tatillerini sakin şekilde geçirmek mümkün olmuyor. Ancak İzmir’in kuzeyinde yer alan Seferihisar’la bunu başarmak mümkün olabilir. Türkiye’nin ilk yavaş şehir unvanı alan yeri olan seferihisar tatil olanakları bakımından da oldukça zengin fırsatlar sunduğu için diğer hareketli ve kalabalık tatil beldelerine alternatif arayanlar için en ideal yerlerden biri olmaktadır. Denize kıyısı bulunan Sığacık ile birlikte Seferihisar uzun süren çalışma dönemlerinin ardından en ideal dinlenme yerlerinden oluyor.

Seferihisar’da Görülmesi Gereken Yerler

Citta Slow olarak dünya çağında bilinen ve Türkçeye sakin şehir ya da yavaş şehir olarak çevrilmiş olan unvanı alan Seferihisar’da 2009 yılından bu yana şehirleşmenin ve konutlaşmanın aksi yönünde mimariyi, kültürü, gelenekleri ve zanaat şekillerini bozmadan gelişmeye çalışılmaktadır. Özellikle doğal besinlerle hazırlanmış bir yemek kültürünün oluşması noktasında büyük yol kat edilmiştir. Bu yönüyle seferihisar tatil yapmak için en doğal mekanlardan biri oluyor. Özellikle balıkçılık ve turizm açısından gelişmiş olması bölgenin ekonomik olarak da gelişmesini sağlıyor. Tüm bunların yanında tarihi ve kültürel alanlarıyla da Seferihisar mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri… Seferihisar’a gelince

  • Teos Antik Kenti
  • Dionysos Tapınağı
  • Lebedos Antik Kenti
  • Sığacık Kalesi
  • Sığacık Marinası
  • Sığacık Pazarı
  • Sığacık Doğa Okulu
  • Seferihisar Evleri

mutlaka gezilip görülmelidir. Bunların dışında Seferihisar en çok bilinen Akkum Plajı’nın yanı sıra mavi bayrağa sahip olan Akarca, Ürkmez ve Azmak, İpek Kum dahil olmak üzere toplamda 8 plaja da sahiptir. Kaplıca turizmine de olanak sağlayan bölge Karakoç Kaplıcası ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Seferihisar Mandalina Festivali

Seferihisar sadece kültürel ve doğal alanlar, kendine has bir yaşam tarzını sürdürmesi ile değil aynı zamanda bölgede yapılan etkinliklerle de adından söz ettiren bir yer olmaktadır. Bu yönüyle seferihisar tatil yapmak için buraya gelmek istendiğinde mutlaka etkinliklerin tarihleri ile uyumlu bir zamanı denk getirmeye gayret etmek gerekir. Seferihisar Eylül ve Kasım ayları arasında düzenlenen mandalina festivali ile adını duyurmuş yerlerden biridir. Sığacık merkezli olarak yapılan bu festivalde mandalina tanıtılırken pek çok sokak şenliğine ve konsere de yer veriliyor. Festival sırasında mandalina kullanılarak yapılmış pek birçok tatlıyı ve yemeği denemek de festivalin en büyük artılarından.

Burayı Puanla

5 Yıldıza Kadar Bir Puan Seç

Ortalama Puan : 5 / 5. Toplam Oy : 2

Burayı ilk değerlendiren siz olun.